Pojazdy i urządzenia do eksploracji kosmosu

W sobotę 15 stycznia 2021 r. nasi studenci spotkali się z Ambasadorką Europejskiej Agencji Kosmicznej – ESA, z dr Małgorzatą Szymaszek, która przedstawiła wykład pt. „Pojazdy i urządzenia do eksploracji kosmosu”.

W ostatnich latach eksploracja kosmosu bardzo przyspieszyła. Już nie tylko NASA, ale również inne agencje kosmiczne i firmy prywatne próbują spełnić marzenia ludzi o podboju kosmosu. Na wykładzie studenci dowiedzieli się jakie pojazdy zagościły dawno temu w kosmosie oraz jakie NASA wysłała niedawno na Marsa. Wśród poruszanych zagadnień były także zagadkowe złote dyski umieszczone w sondach, satelity krążące cały czas nad naszymi głowami oraz wiele innych urządzeniach do badania planet, planetoid i komet. W ożywionej dyskusji po wykładzie padały pytania m.in. o życie na Marsie, o paradoks bliźniaków oraz o to, czy każdy może wysłać w kosmos wiadomość. To ostatnie pytanie postaramy się w najbliższym czasie zbadać bliżej, aby dowiedzieć się czy możliwe jest, aby studenci Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci wysłali w kosmos własną notatkę.