Kolory nie istnieją, a różowego nie ma

W sobotę 25 kwietnia odbył się drugi zdalny wykład dla naszych studentów. Był to wykład z biochemii pt. „Kolory nie istnieją, a różowego nie ma”, który żywiołowo przedstawiła dr Monika Koperska, prezes stowarzyszenia Rzecznicy Nauki z Warszawy. Podczas wykładu studenci uzyskali odpowiedzi na takie pytania jak czy wszyscy widzimy te same kolory w tęczy i czy na otaczający nas świat zauważamy te same kolory? A myśląc szerzej: czy inne zwierzęta – od pszczół, ptaków do psów – widzą to samo? Studenci dowiedzieli się jaką rolę odgrywa mózg w procesie zwanym „widzeniem” i czy kolory istnieją naprawdę. Całość została uatrakcyjniona eksperymentami z kolorami, czyli mieszaniem barw i iluzjami świetlnymi. Nasi studenci nauczyli się też zrobić swoją własną tęczę w domu.

Po wykładzie dr Koperska odpowiadała na pytania zadane pisemnie, wśród których przeważały pytania o to, jak poszczególne gatunki zwierząt widzą kolory np. krokodyle, jak widzą daltoniści i czy z upływem czasu człowiek postrzega kolory inaczej. Padło nawet pytanie, czy aby świat nie jest w rzeczywistości szary, a tylko nasz mózg tworzy iluzje kolorów.

Bardzo dziękujemy dr Koperskiej za pouczający i barwny wykład oraz za ogrom pracy włożony w jego przygotowanie 🙂