Gdzie ta fizyka w naszym ciele?

W sobotę, 19 listopada studenci MUdD wzięli udział w wykładzie z fizjologii człowieka. Nasz wykładowca dr n. fiz. Hab. med. Armand Cholewka, prof. UŚ z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przywiózł ze sobą kopię szkieletu człowieka. Nie, to nie był wykład o Halloween, ale ten eksponat pomógł znaleźć odpowiedź na pytanie:  Gdzie ta fizyka w naszym organizmie? Studenci poznali podstawowe prawa fizyki opisujące funkcjonowanie organizmu człowieka. Obecne w naszym organizmie dźwignie umożliwiają nam ruch łącząc ze sobą układ mięśniowy i kostno-stawowy. Z kolei serce wykonuje ciężką pracę związaną z tłoczeniem krwi w skomplikowanym układzie naczyń krwionośnych, gdzie ciśnienie odgrywa kluczową rolę. Układ nerwowy z kolei to sieć „przewodów elektrycznych” przez które mózg komunikuje się z każdą częścią naszego ciała.

O tym wszystkim studenci dowiedzieli się podczas żywiołowego spotkania, pełnego doświadczeń i pokazów z fizyki

W okresie od 26 września do 15 grudnia 2022 roku Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci realizuje zadanie publiczne „Z Wiedzą ku Przyszłości”. Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Trzebinia.