Fizyka w wodzie i w powietrzu

Dr Aneta Szczygielska-Łaciak i dr Marcin Łaciak z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach gościli już u nas nie raz i zawsze ich pokazy z doświadczeń fizyki były przyjmowane z ogromnym entuzjazmem przez naszym studentów. Tak było i tym razem. W sobotę 30 maja przedstawili oni pokaz doświadczeń z fizyki pt. „Fizyka w wodzie i w powietrzu” i choć był to wykład zdalny – wszyscy dobrze się bawili.

Podczas pokazu wykładowcy zaprezentowali ponad 20 doświadczeń, które przybliżyły studentom najważniejsze prawa fizyki, które rządzą w wodzie i w powietrzu. Pokazali także, gdzie i kiedy można je wykorzystać w życiu codziennym. Odpowiedzieli na pytania: Co to jest ciśnienie atmosferyczne i skąd się bierze? Dlaczego potężne statki pływają, podczas gdy nawet niewielkie gwoździe idą na dno? Czy zdajemy sobie sprawę jaki ciężar powietrza spoczywa na naszych barkach? Przedstawili sylwetki kilku niezwykłych postaci, uczonych, którzy te prawa odkryli i sformułowali. Na filmie, nagranym w wielu lokacjach Uniwersytetu Śląskiego pojawiło się również kilka opowieści na temat cieczy i gazów, które tworzą wspólną rodzinę zwaną płynami, i która żyje według własnych reguł.

Przed wykładem studenci dostali dokładny przepis na wykonanie doświadczenia z nurkiem Kartezjusza, które samodzielnie wykonali w domu. Niektórzy studenci przysłali nam nawet filmiki z przebiegu tego doświadczenia.