dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska

Aleksandra Ziembińska-Buczyńska – mikrobiolog, popularyzator nauki, profesor uczelni w Katedrze Biotechnologii Środowiskowej Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Śląskiej. Od 2017 roku pełni funkcję Dyrektora Centrum Popularyzacji Nauki PŚ. Jej marzeniem jest mówić o nauce po ludzku tak, żeby zainspirować, zafascynować i zachęcić do zgłębiania jej tajników każdego, kto chce słuchać – od juniora do seniora. Członek stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, w którym współpracuje z mediami w różnej formie. Zastępca przewodniczącego Rady Upowszechniania Nauki PA i nauczyciel akademicki uhonorowany Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Współprowadziła pierwszy sezon programu popularnonaukowego pt. Wynalazcy przyszłości, emitowany na Canal+Discovery. Dwukrotna laureatka konkursu Forum akademickiego pt. „Skomplikowane i proste” na artykuł popularnonaukowy. Dwukrotna finalistka konkursu popularyzatorskiego FameLab (2013 i 2015) organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Fundację Nauki Polskiej. Dwukrotna laureatka prestiżowej nagrody Popularyzator Roku 2018 i 2020 przez serwis PAP-nauka w Polsce i MEiN w kategorii Naukowiec i Instytucja oraz nagrody POPScience Śląskiego Festiwalu Nauki. Popularyzuje naukę w różnej formie i dla każdego wieku. Prowadzi zajęcia wykładowe, warsztatowe oraz jest prezenterem na licznych wydarzeniach popularnonaukowych. Nie obce są jej też kampanie społeczne popularyzujące naukę (m.in. „Koloratorium Śnieżki”, popularyzujące nauki przyrodnicze w małych miejscowościach). Testuje też nowe formy popularyzacji nauki, np. stand-up naukowy, a w tym roku wystapi naFestiwalu Fantastyki Pyrkon.