Czy materiały mogą być inteligentne?

W minioną sobotę, 4 marca w Chrzanowie odbył się wykład pt.Czy materiały mogą być inteligentne?”. Był to wielki sukces dzieci biorące udział w spotkaniu po raz kolejny udowodniły, że ich entuzjazm w zdobywaniu wiedzy jest ogromny! Dr hab. Dariusz Kajewski, prof. UŚ z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, przeprowadził wspaniały pokaz przedstawiający współczesne materiały. Studenci poznali odpowiedzi na pytania czy we współczesnym świecie istnieją takie materiały, które posiadają własną „inteligencję”? Jeśli tak, to jak możemy je wykorzystać? Czy mogłyby np. wytwarzać dla nas czystą, ekologiczną energię elektryczną? Może swoją „inteligencją” pomogłyby nam w medycynie lub może chociaż w jeździe na nartach?

Wszyscy uczestniczący byli szczególnie podekscytowani eksperymentem z jajkiem włożonym do cieczy nie-newtonowskiej, które nie tłukło się mimo upuszczania go z dużej wysokości. Z zainteresowaniem przyglądali się materiałom zmieniającym swoje własności fizyczne pod wpływem światła, temperatury, pola magnetycznego czy przyłożonej siły. To było zaskakujące, ale i zachwycające doświadczenia! Wiemy, że uczestnictwo w podobnych spotkaniach to naprawdę świetna okazja do poznania i zrozumienia wielu nowych, interesujących rzeczy!

W okresie od 3 marca do 29 maja 2023 roku Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci realizuje zadanie publiczne „Zabawa z wiedzą”. Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Trzebinia