Czy diamenty to brylanty? Historie niezwykłych kamieni szlachetnych

Geologia jest jedna z dziedzin, którą bardzo interesują się nasi studenci – mają swoje zbiory minerałów i potrafią zajmująco o tym opowiadać. Dostaliśmy od nich zdjęcia swoich kolekcji geologicznych i filmy, na których opowiadają o swoich najcenniejszych zbiorach. Ale w ubiegłą sobotę wszyscy nasi studenci mogli poszerzyć swoje zainteresowania geologiczne, gdyż wyemitowaliśmy dla nich wykład z geologii, który przygotowała i przedstawiła dr Agata Jurkowska, znana i popularna wykładowczyni, na codzień prowadząca wykłady dla studentów z AGH w Krakowie. Był to wykład pt. „Czy diament to brylant? Historie niezwykłych kamienie szlachetnych”, który obfitował w ciekawe wiadomości, ważne informacje oraz zdumiewające dzieje niektórych kamieni szlachetnych.
Kamienie szlachetne od zawsze wzbudzały zainteresowanie ludzi, ze względu na swoje właściwości takie jak: intensywny połysk, przeźroczystość czy też kolor. Wykorzystywane są one głównie w jubilerstwie i zdobiły nie tylko korony królów, ale także pierścienie, misy i wazy. Kamieni szlachetnych jest wiele i każdy z nas zapewne potrafi wymienić nazwy kilku z nich: diament, szmaragd, rubin. Ale który z nich jest najcenniejszy? Jak się je wydobywa oraz skąd są pozyskiwane? Które z nich można znaleźć w Polsce? Na te oraz na inne pytania zajmująco odpowiadała dr Jurkowska.