Bohaterowie w służbach mundurowych – na czterech łapach i kopytach

W sobotę 5 lutego 2022 r. zakończyliśmy semestr zimowy, wykładem pt. ”Bohaterowie w służbach mundurowych –  na czterech łapach i kopytach”, który wygłosiła dr Joanna Stojer-Polańska z Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Wykład bardzo podobał się naszym studentom o czym świadczyła długa i bardzo ciekawa dyskusja po wykładzie.

Czy da się zastąpić psi nos przy przeszukaniu lawiniska? Któż skuteczniej przeczesze las niż pies ratowniczy? A może chodzi o rozdzielenie agresywnych ludzi na imprezie masowej – konie policyjne są w tym naprawdę dobre. Pies i koń na służbie wyposażeni są czasami w nietypowe umundurowanie, które pomaga im w trudnych sytuacjach. Kiedy trzeba znaleźć niebezpieczne albo nielegalne przedmioty, a czas szybko ucieka, trzeba psów do zadań specjalnych. Zwierzęta wiele razy uratowały życie człowieka. Ich działanie pozwalają zwalczać przestępczość. Dr Stojer-Polańska opowiedziała o wybranych psich i końskich bohaterach, ich odwadze, poświęceniu i niezwykłych umiejętnościach, a także tym, jak pięknie było takich bohaterów zobaczyć w akcji, podczas ćwiczeń oraz na emeryturze, kiedy z psimi chrupkami czy marchewkami dla koni miała ona okazję odwiedzić Zakątek Weteranów.

Wiemy już, że kiedy pojawiają się funkcjonariusze na czterech łapach, czyli psy oraz funkcjonariusze na czterech kopytach, czyli konie – wiadomo, że chodzi o zadanie niełatwe, wymagające specjalnych umiejętności aby zadbać o nasze bezpieczeństwo.