Rok 2024/25

1. Fizyka: Od katapulty do rakiet kosmicznych

Zainaugurowaliśmy siedemnasty już rok akademicki!!
W sobotę, 14 września, odbył się niesamowity wykład pt. Od katapulty do rakiet kosmicznych, który poprowadzili wspaniali popularyzatorzy nauki, dr Marcin Łaciak oraz dr Aneta Szczygielska-Łaciak z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Studenci oraz zaproszeni goście poznali fascynujące historie o latających obiektach i maszynach. W ruch poszły kusze, katapulty, łuki, pistolety, a nawet rakiety! Była to ekscytująca podróż od starożytnych wynalazków po nowoczesne technologie kosmiczne.
Z pełną energią wystartowaliśmy w nowy rok akademicki! <3
Foto: Ewa Czak

2. Historia: Sekrety Paryża

W sobotę, 28 września, studenci Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci uczestniczyli w wykładzie pt. Sekrety Paryża, który poprowadziła dr Aleksandra Chrupała z AOL Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Choć zabytki Paryża wydają się powszechnie znane, nasza wyjątkowa prelegentka odkryła przed studentami wiele fascynujących tajemnic skrywanych przez miasto nad Sekwaną. Uczestnicy poznali odpowiedzi na intrygujące pytania: dlaczego najstarszy most na Sekwanie nazywany jest Nowym, z jakiego powodu strażacy regularnie odwiedzają Operę Garnier, skąd pochodzi największy zegar słoneczny świata i co kryją podziemne korytarze miasta. To była pasjonująca opowieść pełna ciekawostek o stolicy Francji.
Foto: Ewa Czak

3. Fizyka: Od statków po samoloty. Odkrycia Archimedesa i Bernoulliego

W sobotę 12 października, podczas wykładu nasi studenci odkryli tajemnice tego, jak to możliwe, że statki pływają, a samoloty latają! Dowiedzieli się, jak prawa fizyki, w tym prawo Archimedesa i zasada Bernoulliego, pomagają inżynierom projektować maszyny, które unoszą się na wodzie i w powietrzu. Była to doskonała okazja do zgłębienia fascynującego świata nauki i zrozumienia, jak codzienne wynalazki działają dzięki odkryciom sprzed wieków. Wykład pt. „Od statków po samoloty. Odkrycia Archimedesa i Bernoulliego” poprowadził wybitny popularyzator nauki dr hab. Dariusz Kajewski, prof. UŚ z Uniwersytetu Śląskiego. Dziękujemy za tę niesamowitą przygodę z nauką!Foto: Ewa Czak

W okresie od 14 września do 30 listopada 2024 roku Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci realizuje zadanie publiczne „Edukacyjna Eureka”. Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Trzebinia