dr n. med. Marta Wąsik

 

Pochodzę z malowniczych okolic Małopolski: Wadowic, a moja praca zawodowa zawsze wiązała się z naukami przyrodniczymi.

 

Ukończyłam Wydział Biologii i Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a następnie 2009 roku uzyskałam stopień doktora nauk medycznych w zakresie biologii medycznej na Wydziale Farmaceutycznym i Oddziale Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W czasie trwania studiów doktoranckich ukończyłam studia podyplomowe z zakresu: BHP i Systemy Zarządzania Bezpieczeństwem, realizowane w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. 

Pełniłam funkcje kierownika laboratorium toksykologii i ochrony środowiska w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach, później pracowałam jako adiunkt w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu. Obecnie realizuję się jako edukator prowadząc widowiskowe pokazy doświadczeń chemicznych i fizycznych, a także popularyzując wiedzę w czasie wykładów i szkoleń. Współpracowałam ze Stowarzyszeniem EKSPERYMENTATORZY, a od lat działam jako instruktor wykładowca w organizacji OKTAGON z Katowic.

Wolny czas poświęcam na górskie wędrówki i spacery po bezludnych ostojach przyrody. Moją pasją jest makrofotografia przyrodnicza, swoje zdjęcia publikuję w galerii internetowej: www.martaboron.pl