dr Monika A. Koperska

Wszystkie informacje pochodzą ze strony autora

Naukowiec

Monika Aksamit Koperska jest doktorem nauk chemicznych, absolwetką Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego,  specjalista w chemii konserwatorskiej – obszaru chemii poświęconemu konserwacji i przechowywaniu szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego, od najcenniejszych dzieł sztuki po zasoby biblioteczne. Pracę magisterską poświęciła badaniom fotodegradacji barwników naturalnych z wykorzystaniem do opracowania sposobu eksponowania pasteli Wyspiańskiego. W 2010 roku otrzymała podwójny dyplom magistra Kraków oraz Lille, Francja jako absolwentka studiów “Advanced Spectroscopy in Chemistry”. Jej doktorat poświęcony był metodom zatrzymywania procesów samoistnej degradacji jedwabiu na przykładzie XVI i XVII wiecznych chorągwi Wawelskich. Realizowała go w Pracowni Badań nad  Trwałością i Degradacją Papieru w Zespole Kinetyki Reakcji Heterogenicznych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego Obecnie pracuje nad zachowaniem arrasów z Zamku Królewskiego na Wawelu w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

Popularyzator nauki

Pasją Moniki jest działalność popularyzująca naukę – nie dziwi więc fakt iż gościnnie wykłada i współpracuje z  np. Akademią wynalazców im. Roberta BoschaKopalnią Soli WieliczkaElektrownią Wodną w NiedzicyKid’sLabUniKidsPolską Akademią DzieciNiepołomickim Uniwersytetem DziecięcymUniwersytetem DzieciŚląską Kawiarnią NaukowąCafe Nauka UJTEDxKraków. Udział Moniki w projektach Zawód Naukowiec MNiSW, Science is the Girl’s Thing EU, European Researchers’ NightPrague Science FestivalSofia Science FestivalFestival Bez GranicPiknik Nauki Polskiego Radia czy Copernicus Festival dokumentują jej aktywność promującą naukę w społeczeństwie i chęć łamania stereotypu naukowca tylko siedzącego w laboratorium. Była jednym z czterech naukowców prezentujących dokonania polskiej nauki w programie “Potyczki Naukowców” na kanale Planete + oraz gościnnie występowała w programie Sonda2 w TVP2.