Adam Wajrak

dziennikarz, autor książek, popularyzator nauki

 

Adam Wajrak jest autorem książek dla dzieci, w których szeroko porusza różnorodne zagadnienia związane z tematyką przyrodniczą, dziennikarzem i popularyzatorem nauki. Jest szczególnie mocno zaangażowany w działania na rzecz ochrony przyrody.

Adam Jerzy Wajrak urodził się 3 lipca 1972 roku. Już od dzieciństwa był wielkim pasjonatem i obrońcą przyrody – poświęcał się leczeniu chorych zwierząt, a także udzielał schronienia i pomocy w swoim domu zranionym ptakom. Aktualnie aktywnie uczestniczy w różnorakich akcjach, opowiadając się za ochroną fauny i flory. W 2006 roku z jego inicjatywy zaczęto zbierać podpisy pod petycją przeciwko planowanej budowie obwodnicy Augustowa, która zagrażałaby naturze w Dolinie Rospudy. 

Oprócz działalności dziennikarskiej, Adam Wajrak podejmuje się również pisarstwa. Autor ma na swoim koncie kilka wysoko ocenianych przez czytelników i krytykę publikacji m.in. „Przewodnik prawdziwych tropicieli”, „To zwierzę mnie bierze” oraz „Wilki”. Ponadto jest również współautorem książek, które napisał wraz ze swoją żoną Nurią Selva Fernandez – „Zwierzaki Wajraka” oraz „Kuna za kaloryferem, czyli nasze przygody ze zwierzętami”. Za swoją działalność twórczą, a także aktywność na rzecz ochrony przyrody Wajrak został nagrodzony wieloma nagrodami, m.in. medalem przyznanym przez Ligę Ochrony Przyrody, wyróżnieniem Bohatera Europy, które otrzymał od czasopisma „Time”, oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Od 20 lat dziennikarz-przyrodnik mieszka na wsi Teremiski w województwie podlaskim, nieopodal Białowieży.