W poszukiwaniu śladów. Jak pracuje kryminalistyk?

wykład z kryminalistyki

W sobotę 23 marca 2019 r. studenci Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci wzięli udział w wykładzie pt. „W poszukiwaniu śladów, czyli jak pracuje kryminalistyk”.

Wygłosiła go dr Joanna Stojer – Polańska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, która jest cenionym popularyzatorem nauki, a także autorką wielu książek dla dzieci. Był to wykład o kryminalistyce, czyli nauce zajmującej się badaniem śladów. Ślady linii papilarnych i ślady butów to te najbardziej "znane" ślady kryminalistyczne. A co ze śladami zapachowymi? One także mogą zostać zbadane w laboratorium osmologicznym. Także ślady mechanoskopijne oraz ślady biologiczne pozwalają na odgadnięcie tego, co się wydarzyło.

Walizka kryminalistyczna, którą przywiozła ze sobą nasza wykładowczyni  zawierała potrzebne pędzelki i proszki do ujawniania śladów, a także próbówki i pojemniki na tajemnicze substancje na miejscu przestępstwa.

Kryminalistyk wykorzystuje w swojej pracy nie tylko możliwości współczesnego laboratorium, lecz także doświadczenie detektywów oraz umiejętności zwierząt na służbie. Stąd na sali wykładowej obecna była także Shiny – śliczna labradorka, pomagająca czasem detektywom rozwiązywać trudne zagadki kryminalne. Nic dziwnego więc, że wykład zakończył się pytaniami o zwierzęta na służbie oraz.. zbiorowym głaskaniem i przytulaniem Shiny :)

W okresie od 5 marca do 31 maja 2019 r. Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci realizuje zadanie publiczne "Mali Badacze". Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Trzebinia.