Gwiazd więcej niż piasku na plaży

Wykład z astronomii

9 kwietnia 2016 r. mieliśmy wielką przyjemność gościć pana Karola Wójcickiego, znakomitego popularyzatora nauki, pasjonata astronomii, który w Discovery Science prowadzi własny program popularnonaukowy, a na co dzień pracuje w Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie. Był to wyjątkowy wykład, gdyż każdy student mógł zaprosić jedną osobę towarzyszącą. Stąd też wykładu z astronomii pt. „Gwiazd więcej niż piasku na plaży” wysłuchało dwa razy więcej słuchaczy niż zwykle.

Spotkanie rozpoczęło się omówieniem historycznego sukcesu astronautyki, jaki miał miejsce dosłownie w noc przed naszym wykładem. Rakieta Falcon 9 wystrzelona w kosmos, bezpiecznie wróciła na Ziemię i wylądowała, zgodnie z planem, pośrodku Atlantyku, na barce. Wszyscy zgromadzeni na wykładzie z zapartym tchem oglądali ten nieprawdopodobny wyczyn. Następnie, nasz wykładowca w niebywale wciągający sposób opowiadał o budowie Wszechświata. Dowiedzieliśmy się, że do przestrzeni kosmicznej jest bliżej niż myśleliśmy, ale jeszcze bardziej zaskoczyła nas niewielka odległość do Księżyca. Prawdziwym wyzwaniem było wyobrażenie sobie ilości gwiazd zawartych we Wszechświecie. Podczas wspólnej podróży zmierzyliśmy się z otaczającym nas wszechświatem, choć nasza miarka okazała się zbyt mała. Po wykładzie pytaniom do Wykładowcy nie było końca, a kolejka chętnych do rozmowy z Karolem Wójcickim wciąż rosła.

W okresie 1 marca do 29 maja 2016 r. Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci realizuje zadanie publiczne "Naukowcy - dzieciom". Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Trzebinia.