Turcja dawna, Turcja współczesna

Wykład z politologii

Na wykładzie z politologii pt. „Turcja dawna, Turcja współczesna”, który odbył się 5 marca 2015 r. nasz wykładowca - dr Karol Bieniek z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zapoznał studentów Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci z historią oraz kulturą Turcji. Postrzegana jako egzotyczne i orientalne państwo - Turcja pozostaje od zawsze w bliskim sąsiedztwie Europy. Turban, fez, sułtan, Stambuł - to pojęcia, które w dalszym ciągu są w oczach Europejczyków symbolami zarówno Imperium Osmańskiego jak i współczesnej Turcji. Tak więc nasi studenci dowiedzieli się zarówno podobieństwach, jak i o kulturowej odmienności naszych krajów. W dyskusji studenci pytali dr Bieńka o wojnę Polsko-Turecką, o popularne imiona, o szczegóły z życia sułtanów oraz o współczesne życie w Turcji.

W okresie 1 marca do 29 maja 2016 r. Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci realizuje zadanie publiczne "Naukowcy - dzieciom". Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Trzebinia.