Hałas, czyli co wpada do naszych uszu

Wykład z medycyny

Dr hab. Armand Cholewka, dziekan  Uniwersytetu Śląskiego Młodzieży oraz wykładowca Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w sobotę 21 listopada 2015 r. wygłosił wykład dla młodych studentów Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci w Chrzanowie.

Dr Cholewka na co dzień zajmuje się szeroko rozumianym wykorzystaniem metod fizycznych w diagnostyce medycznej oraz terapii. Prowadzi wykłady, ćwiczenia oraz laboratoria z zakresu biomedycznych aplikacji praw fizyki oraz fizyki medycznej. Jest on Dziekanem Uniwersytetu Śląskiego Młodzieży i jednocześnie kierownikiem Wydziału Teorii i Doświadczeń Uniwersytetu Śląskiego Młodzieży.

W Chrzanowie dr Cholewka przedstawił naukowy pokaz  z medycyny pt. „Hałas – czyli co wpada do naszych uszu” Na pokazie było głośno. Nasi studenci wysłuchali wykładu na temat hałasu i sami zmierzyli, jak głośni potrafią być. Mali studenci dowiedzieli się co to jest dźwięk, dlaczego słyszymy, jak działa nasze ucho i czy nasz organizm jest w stanie nas „obronić” przed zbyt dużym hałasem. Po wykładzie jak zwykle miała miejsce długa dyskusja z prowadzącym – tym razem na temat głośnego słuchania muzyki oraz hałasów panujących w naszym otoczeniu.

W okresie 10.10- 31.12.2015 r. Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci realizuje zadanie publiczne "Przystanek - Uniwersytet". Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.