Powietrze w akcji

Wykład z fizyki

W sobotę 7 listopada 2015 r. jak zwykle spotkaliśmy się w Chrzanowie w sali Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego, gdzie nasi studenci brali udział w pokazie z fizyki pt. „Powietrze w akcji”. Przedstawili go znani popularyzatorzy nauki z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dr Aneta Szczygielska oraz mgr Marcin Łaciak. Dr Szczygielska jest współtwórczynią programu „Osobliwości świata fizyki” oraz od 15 lat współorganizatorką Uniwersytetu Śląskiego Dzieci w Katowicach.

Na wykładzie słuchacze dowiedzieli się więcej o naturze powietrza. Widowiskowe doświadczenia pokazały jaki jest jego skład i jakie ma własności i do czego bywa wykorzystywane. Wykładowcy odpowiedzieli na pytania, dlaczego powietrze jest tak ważne dla człowieka, do czego bywa wykorzystywane, a także zaprezentowali kilkadzieciąt widowiskowych doświadczeń. Pokazane zostały także zabawki, w których ciśnienie powietrza wprawiało w ruch mechanizmy eksponatów. Naszym studentom najbardziej podobała się powietrzna armata  do piłek oraz ogromny, kartonowy wytwarzacz dymnych kółek.

W okresie 10.10- 31.12.2015 r. Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci realizuje zadanie publiczne "Przystanek - Uniwersytet". Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.