"Ciemność dnia, światła nocy"

Wykład z astronomii

Kto jest w stanie rozbudzić szczere zainteresowanie nauką. Tylko pasjonat swojej dziedziny. Po ostatnim wykładzie na Małopolskim Uniwersytecie dla Dzieci pt. „Ciemność dnia, światła nocy” większość ze studentów tego uniwersytetu marzy o tym, aby w przyszłości zostać astronomem.

W sobotę, 21 kwietnia 2018 r. Karol Wójcicki dziennikarz naukowy i twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage "Z głową w gwiazdach", podczas półtoragodzinnego spotkania ze studentami Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci rozpalił wyobraźnię słuchaczy opowieściami o dwóch najbardziej niesamowitych zjawiskach astronomicznych: całkowitym zaćmieniu Słońca oraz o  zorzach polarnych. Wyjaśniał przyczyny powstawania tych zjawisk, objaśniał ich wyjątkowość w skali naszego układu słonecznego. Snuł także opowieści o swoich dalekich podróżach w poszukiwaniu miejsc na Ziemi, gdzie mógł zobaczyć zorze polarne i zaćmienia Słońca.

Po wykładzie, w dyskusji ze studentami, padło ciekawe pytanie, które rozpaliło wyobraźnię wszystkich: „Czy jest możliwa jednoczesna obserwacja zorzy polarnej i zaćmienia Słońca?" Po chwili obliczeń - nasz wykładowca dał odpowiedź twierdzącą, że JEST to możliwe, ale w ekstremalnie rzadkiej sytuacji. W ciągu najbliższych stu lat taka szansa pojawi się tylko raz - 12 sierpnia 2026 r. Żeby spróbować to zobaczyć trzeba będzie statkiem przedostać się przez Arktykę, do północnej Syberii. Wygląda to na całkiem realny plan – być może niektórzy ze studentów Małopolskiego Uniwersyteu dla Dzieci wybiorą się wtedy na wyprawę z Karolem Wójcickim :)

W okresie od 5 marca do 31 maja 2018 r. Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci realizuje zadanie publiczne "Mali Naukowcy". Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Trzebinia.