Od sygnałów do smartfonów

Wykład z telekomunikacji

Na wykładzie z telekomunikacji pt. „Od sygnałów do smartfonów.” dr hab. inż. Jerzy Domżał z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przedstawił studentom historię telekomunikacji. Podczas barwnej gawędy naszego wykładowcy studenci zapoznali się ze sposobami komunikowania od pradawnych czasów do najbardziej aktualnych rozwiązań. Dowiedzieli się, kto wynalazł telefon, radio i Internet. Zaprezentowane zostały niektóre urządzenia telekomunikacyjne: stare telefony, radia, łącznice telefoniczne oraz telefon komórkowy z lat 90 ważący ok 4 kg! Studenci spróbowali swoich sił w zbudowaniu najprostszego telefonu z kubków papierowych i sznurka. Na koniec, podczas dyskusji wspólnie zastanowili się, jaka będzie przyszłość telekomunikacji. Przeważały zdania o wykorzystaniu do tego celu hologramów i rzeczy codziennego użytku (ubrań, okularów i innych).

W okresie od 5 marca do 31 maja 2018 r. Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci realizuje zadanie publiczne "Mali Naukowcy". Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Trzebinia.