Małopolska Noc Naukowców 2016

30 września 2016

Jak co roku, w ostatni piątek września w Krakowie odbyła się Małopolska Noc Naukowców. Dzięki wsparciu ze strony Marszałka Województwa Małopolskiego pana Jacka Krupy został dla nas  wynajęty autobus, którym studenci  wraz z rodzicami zostali przewiezieni z Chrzanowa do Krakowa i z powrotem. Podczas tej nocy odwiedziliśmy  Park Doświadczeń im. S. Lema oraz Politechnikę Krakowską.

Podczas tematycznego zwiedzania Ogrodu Doświadczeń przewodnik opowiedział studentom  o eksperymentach, które miały ogromne znaczenie w rozwoju fizyki i nauk pokrewnych.  Obejrzeliśmy eksponaty dotyczące prawa Archimedesa na podstawie Nurka Kartezjusza, spadek po równi pochyłej przy Równi Galileusza, rozszczepienie światła przez Izaaka Newtona w pryzmacie oraz pomiar promienia Ziemi z użyciem systemu GPS jako współczesne nawiązanie do eksperymentu Eratostenesa. Z ogrodu wyszliśmy już o zmierzchu na koniec oglądając widowiskowe organy płomieniowe.

Kolejne zajęcia na Politechnice Krakowskiej rozpoczęły się pokazem doświadczeń chemicznych w jednej z sal wykładowych, a następnie studenci wzięli udział w warsztatach Laboratorium Czterech Żywiołów, Wielka ekspansja - spienianie poliuretanów oraz w warsztacie Jak to jest zrobione.

Do Chrzanowa wróciliśmy o północy; zmęczeni lecz pełni wrażeń.